Jestli vám pořád zbývá registrovat pár únorových účtenek, už to dlouho neodkládejte. Je už desátého, to znamená, že máte už jen dva dny (jestli vůbec) na to, abyste dohnali své resty. Jestli naopak už vše máte, můžete se zamyslet nad tím, kdo vůbec s Účtenkovou loterií začal. Česko rozhodně svou Účtenkovku nevymyslelo, nýbrž se inspirovalo od okolních států, kde se hry ve stylu naší Účtenkové loterie hrály už předtím.
Kdy začalo s účtenkovou loterií Slovensko, Polsko, Řecko nebo Tchaj-wan?
Začněme s našimi sousedy. Slováci začali s účtenkovou loterií na podzim v roce 2013. Statistiky, které později porovnávali zájem Čechů a Slováků o tuto hru ukázaly, že Slováci se do hry zapojili mnohem náruživěji, než my. Jejich účtenková loterie nese označení „Národná bločková lotéria” a provozuje ji společnost Tipos.
Polsko rozběhlo svou účtenkovou loterii o dva roky později než Slovensko, tedy v roce 2015. Pravidla každé účtenkové loterie jsou v něčem odlišná. Paragony Poláků například musely mít hodnotu v přepočtu 65 Kč, aby s nimi mohli soutěžit. Na rozdíl od České republiky, kde jsou hráčům k dispozici hlavně peněžité výhry, Poláci hráli hlavně o automobily a tablety. Tablet mohl vyhrát i ten podnikatel, který výherní účtenku vydal.
Účtenkovou loterii hraje však i Litva, Portugalsko, Slovinsko, Malta nebo Řecko (to se připojilo nedávno). Chorvatsko začalo s Účtenkovkou v roce 2013, v roce 2015 ji pak přizpůsobilo i pro Čechy, kteří v Chorvatsku tak rádi tráví svou dovolenou. Pravidla tehdy Čechům přikazovala registrovat minimálně 20 účtenek z nákupů během pobytu. Čech, který chorvatskou účtenkovou loterii vyhrál, byl o 50 tisíc korun bohatší, nebo vyhrál další pobyt.
Nejstarší účtenková loterie je na Tchaj-wanu
Nejdelší historii má účtenková loterie na Tchaj-wanu. Hraje se už od roku 1951. Na rozdíl od okolních států, které účtenkovou loterii hrají, je o loterii velký zájem a Tchaj-wan zaznamenal až 75% zlepšení výběru daní. A to je hlavním účelem všech účtenkových loterií.
Napsat komentář